Prvý deň v Muhoroni

Prvá noc bola náročná. Budila som sa na záchvaty dusivého kašla. Na druhej strane som mala dobrý pocit z miesta a z nových ľudí. Sestra Vincent mi urobila prvý nákup základných potravín, nachystala prevarenú vodu, pripravila posteľ, dokonca aj uteráky, mydlo, zubnú kefku a na stole boli cukríky. Oproti tomu, kde som v Keni doteraz bývala, je toto bývanie luxusné. Až som sa cítila previnilo, že ako je tu pekne! Neviem, či to, kde bývam mám nazvať dom, alebo byt, pretože je to súčasť jedného domu, ale má to dva vchody- zadný a predný. Cez zadný vchod sa vstúpi do kuchyne. Cez predný rovno do „obývačko- haly- jedálne“. Sú tu dve izby. Druhá čaká na dievča, ktoré vystrieda Dášu. Podlaha je tu v celom dome cementová, okná majú sieťky. Pod dverami je asi centimetrová škára, cez ktorú sem prichádzajú rôzni hostia. Včera tu napríklad dvakrát prišla celkom milá žabka, a potom som tu našla menej milého pavúka.

Takisto okolo mňa preletel komár, omráčila som ho a keď som sa pozrela, aby som sa uistila, že je po ňom, tak som si uvedomila, že som práve prichystala večeru hladnému pavúkovi, ktorý býva pod stolom. Vrhol sa naňho. Poslednú fázu som už nesledovala.

Teraz sa odo mňa očakáva, aby som si navykla na nové prostredie, zoznámila sa so spôsobom života a veľa oddychovala. To sa dá zvládnuť- myslím.
Prvý deň som si oprala všetky špinavé veci. V Nairobi je iná pôda- všetky veci som mala červené. Kúpila som si super mydlo, takže špina išla dole skvele. Okrem toho som sa vybalila, upratala si.

O jednej som bola pozvaná k sestre Vincent na obed. Je to milá osoba. V Afrike je už 20 rokov. Z toho v Muhoroni 7 rokov. Do Afriky išla pôvodne s tým, že chcela robiť paliatívnu starostlivosť. Je to zvláštne, kde som zakotvila a koľko vecí mi príde takých prepojených s mojím rozmýšľaním. Veľmi múdro a jednoducho hovorila. Ľudia tu majú pred ňou rešpekt. Vraj keby sa na mňa niekto škaredo pozrel, tak urobí taký poriadok, že si to nabudúce dvakrát rozmyslia…:-)

Na obed bola polievka, párky, zemiaky, nejaká zelenina. Dostala som doma pestované baby banány (chutia inak ako klasické banány) a cesnak (vraj človek po ňom tak smrdí, že je aj pre komáre neznesiteľný).

Pred domom ma čakali tri kravy. Vždy cez deň sem naženú nejaké zvieratá, aby pokosili trávu.
Poobede sme sa vybrali pozrieť si Muhoroni. Zastavili sme sa na trhu a ďalší silný dážď sme prečkali v krčme. Na trhu som si kúpila nejakú zeleninu a ovocie. Je tu dokonca aj pošta. List vraj sem cestuje 10 dní a odtiaľto na Slovensko 5 dní!

Cestou naspäť sme zase zmokli. Vraj tu takto veľa nezvykne pršať v jeden deň. Ja som rada trochu sviežejšiemu počasiu.
Okolité kopce vyzerajú takto z diaľky nádherne. Dúfam, že sa tam čoskoro dostanem, aby som ich mohla obdivovať zblízka.

Teraz by som chcela skočiť do nemocnice. Pozrieť sa, ako to tam vyzerá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *