Odkaz jeho otca

Rodičia, čo by ste odkázali svojim deťom? Čo chcete, aby si zobrali od vás do života?

Keď končil John Wooden (1910-2010) základnú školu, jeho otec mu dal ako dar 7 rád – pravidiel – ktorými chcel, aby sa John vo svojom živote riadil. 
Neboli to žiadne zložité frázy, len jednoduché rady do života:

  1. Buď k sebe úprimný
  2. Urob každý deň majstrovským dielom
  3. Pomáhaj druhým
  4. Pi plnými dúškami z dobrých kníh, obzvlášť z Biblie
  5. Učiň priateľstvo umeleckým dielom
  6. Postav si úkryt pre daždivé dni
  7. Modli sa za vedenie a vzdávaj vďaku za svoje požehnania každý deň

Nádherný odkaz od otca synovi, ktorým sa John nechal celý svoj život – v osobnom a aj profesionálnom živote. Stal sa možno najlepším basketbalovým trénerom v Amerike, keď univerzitné mužstvo UCLA pod jeho vedením vyhralo 10 národných titulov v NCAA lige za 12 rokov (z toho 7-krát v rade). Počas tejto doby vytvoril rekord, keď vyhrali 88 zápasov za sebou!

So svojou ženou Nellie sa oženil, keď mali obaja 21 rokov. Nellie zomrela na rakovinu v roku 1985, keď mala 73 rokov, John si však uchovával pamiatku na ňu až do svojej smrti o 25 rokov neskôr. Každý mesiac – až dokiaľ mu to zdravie dovoľovalo – 21. deň v mesiaci navštívil jej hrob a potom jej napísal ľúbostný list, ktorý položil na kôpku podobných listov, ktoré sa za roky nakopili na vankúši, na ktorom Nellie spala počas rokov, čo boli spolu.

Napriek tomu, že bol výnimočným trénerom, ktorý vychoval legendy, aj napriek tomu, že miloval svoju manželku aj dlho potom, čo s ňou nemohol byť, jednu vec si cenil ešte viac – svoju vieru. „Vždy som sa snažil prízvukovať, že basketbal nie je najdôležitejší. V porovnaní s celým životom, ktorý žijeme, je to len málo dôležitá vec. Je iba jediný život, ktorý je skutočne víťazný – a to je ten, ktorý vkladá vieru do rúk Spasiteľa.“

Riadil sa pravidlom číslo 4 a každý deň čítal Bibliu. Modlil sa tiež za to, aby jeho viera bola viditeľná pre iných.

Raz povedal: „Ak by ma niekedy mali súdiť pre moju vieru, skutočne dúfam, že by sa našlo dosť dôkazov na to, aby ma usvedčili.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *