Cesty po stopách reformácie

Reformovaný kresťanský cirkevný zbor v Bohdanovciach a Nižnej Hutke pod vedením sestry farárky Simony Abošiovej podnikol dňa 5. 7. 2011 celodenný výlet do Maďarska, ktorý sa niesol v duchu „Cesty po stopách reformácie“. Tento rok sme sa pozreli do kostola vo Vizsolyi, na pamätník leteckého nešťastia v Hejce a do múzea a kostola v Gőnci.

Kostol vo Vizsolyi nás okrem svojej majestátnosti zvonku a freskami zvnútra upútal aj svojou históriou. Tento kostol pochádza z polovice 12.-13. storočia z doby Arpádovcov a patrí medzi najstaršie kostoly v Maďarsku. Od roku 1550 až dodnes kostol patrí reformovanej cirkvi. V roku 1570 začal Karolyi Gáspár preklad biblie do maďarského jazyka. Práce okolo prekladu trvali 16 rokov. V samotnom Vizsolyi bola prevedená tlač, študenti prinášali tlač z Gőncu, papier bol zadovážený z Poľska a písmena z Nemecka. Dnes je v kostole umiestnená expozícia s historickými výtlačkami biblie a s tlačiarenským strojom.

Múzeum v Gőnci nesie meno Karolya Gáspára. V múzeu sa nachádza busta Karolya Gáspára, jeho rukopis, historické výtlačky biblie v maďarskom a latinskom jazyku, história obce a seniorátu, matriky, závety, testamenty.

Výlet sme uzavreli návštevou termálneho kúpaliska v Gőnci, čím sme urobili radosť najmä tým najmenším.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *