Výzva na urýchlené riešenie situácie v RKCS

My, reformovaní kresťania na Slovensku, zhromaždení 17. 7. 2011 v Michalovciach na „Fóre nepričlenených“ adresujeme tento otvorený list biskupovi a vedeniu Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku.

S poľutovaním sme prijali správu, že dňa 21. 6.2011 najvyšší predstavitelia Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku (RKCS), biskup a generálny kurátor, svojimi podpismi pričlenili našu cirkev k Maďarskej reformovanej cirkvi (MRC). Dovŕšili tým proces, ktorý začala Synoda cirkvi. Aj napriek protestom a proti vôli tisícom reformovaných kresťanov na Slovensku pripojili RKCS k „cezhraničnej“ cirkvi, ktorá sa definuje na národnom základe ako cirkev všetkých maďarských reformovaných kresťanov.

Bohužiaľ, musíme konštatovať, že týmito krokmi sa RKCS odcudzila svojmu poslaniu organizačne zastrešovať všetkých reformovaných kresťanov na Slovensku a plniť kresťanské poslanie cirkvi.

Vo svojej ústave sa RKCS definovala ako cirkev, ktorá „zahrňuje v sebe všetky reformované kresťanské cirkevné zbory na Slovensku“ (§1). Už teraz sa takmer 50-tisíc reformovaných, ktorí žijú na Slovensku nehlási do tejto cirkvi. Maďarskí predstavitelia cirkvi sa pričlenením RKCS k MRC rozhodli pre cezhraničné spoločenstvo s maďarskými reformovanými. Na čisto národnom základe narušili dvojnárodnostné a dvojjazyčné reformované kresťanské spoločenstvo na Slovensku. Iní, než maďarskí reformovaní, sa odteraz musia cítiť ako cudzinci vo vlastnej cirkvi.

Pričlenením k MRC sa RKCS obmedzila aj vo svojom kresťanskom misijnom poslaní na Slovensku a spolu s MRC sa sústreďuje na „povinnosti voči maďarskému národu“ (ústava MRC). Pritom vo svojej vlastnej ústave deklarovala, že jej členovia z rôznych národností „sa snažia vzájomne sa pochopiť, byť si nápomocní a v bratskom spolunažívaní sa usilujú o službu, každý v duchu evanjelia Kristovho, aby dosiahli pravú jednotu Božieho ľudu, a tým poskytli dobrý príklad okolitému svetu“ (§3). Pričlenenie sa k MRC bolo národnostne jednostranné, takže porušuje jednotu Božieho ľudu v RKCS. Tento krok nebol príkladom okolitému svetu, ale naopak, v situácii, v ktorej sa nachádzajú vzťahy Maďarov a Slovákov v regióne, je skôr zdrojom pohoršenia a podnecovania napätia.

Aj napriek všetkým výhradám a kritikám smerom k vedeniu cirkvi, sme súčasťou RKCS, je to naša cirkev, na ktorej nám záleží. Boli by sme radi, keby mohla opäť byť skutočným kresťanským spoločenstvom a plniť svoje poslanie na Slovensku pre všetkých reformovaných a byť príkladom pre svet.

Preto sa v tomto čase skúšky pre našu cirkev obraciame na biskupa a vedenie cirkvi, aby čo najskôr zvolali výnimočné zasadanie Synody našej cirkvi, na ktorom by neodkladne riešili súčasnú situáciu i nahromadené problémy v cirkvi, ktoré súčasná kríza vyplavila na povrch. Tie sa dajú riešiť iba na kresťanských princípoch vzájomného pokánia, budovania skutočného kresťanského spoločenstva a plnenia poslania a misie cirkvi. Tieto tri princípy vyplývajú z vernosti základom, na ktorých je budovaná RKCS, a ktoré vystihuje aj jej ústava (§3). Synoda by mala v pokání prehodnotiť svoje rozhodnutie o pričlenení cirkvi k MRC a znovu definovať postavenie a poslanie cirkvi na Slovensku. Mala by postupovať podľa uvedených troch kresťanských princípov.

1. Pokánie

„Mám proti tebe, že si opustil svoju prvú lásku. Spomeň si, odkiaľ si padol, rob pokánie a konaj prvotné skutky;…“ (Zj 2,5)
„Prinášajte ovocie svedčiace o vašom pokání …“
(Lk 3,8)

Ku pokániu sme volaní vždy, keď naše rozhodnutia a konanie vedú ku zlu. A neuvážené a nezodpovedné pričlenenie RKCS k MRC spôsobilo zlo, o čom svedčia dôsledky tohto kroku.

  • Preto vyzývame Synodu, aby vyhlásila vzájomné pokánie. Predstavitelia maďarských reformovaných v cirkvi v pokání a s ľútosťou priznajú, že sa nechali strhnúť „veľkomaďarskými iniciatívami“ a slovenskí reformovaní v cirkvi v pokání a s ľútosťou priznajú, že v reakcii na tieto kroky cirkvi tiež sa nechali uniesť k unáhleným postojom.

2. Budovanie kresťanského spoločenstva

„Tak totiž ako je jedno telo a má mnoho údov, a všetky údy tela, hoci je ich mnoho, tvoria jedno telo, tak aj Kristus. Veď my všetci sme boli pokrstení jedným Duchom v jedno telo, či Židia alebo Gréci, či otroci alebo slobodní; a všetci sme boli napojení jedným Duchom.“ (1Kor 12,12-13)
„Aj vy sa dajte zabudovať ako živé kamene do duchovného domu, aby ste sa stali svätým kňazstvom, ktoré bude prinášať duchovné obete príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.“ (1Pt 2,5)
Ak chceme budovať cirkev, musíme tak činiť na pevných biblických základoch vernosti Kristovi, vzájomného zmierenia a jednoty v srdci, nie na papieri.

  • Vyzývame Synodu, aby na znak zmierenia deklarovala, že cirkev nemôže byť maďarská alebo slovenská, ale iba Kristova. Na Slovensku žijú spoločne Slováci a Maďari v jednej reformovanej cirkvi, v ktorej chcú spolu nažívať v Duchu, v láske a vzájomnom porozumení a pomoci, tak ako to vyjadruje ústava RKCS.
  • Ani v RKCS sa nemôžeme deliť na základe národnej príslušnosti. Takáto cirkev môže byť iba dvojjazyčná a to vo všetkých oblastiach svojho života, cirkevnej správy a poslania.
  • Žiadame, aby kvôli lepšej komunikácii, vzájomnej informovanosti a transparentnosti, ktorá súvisí s pôsobením cirkvi v slovenskej spoločnosti, všetky dôležité dokumenty na úrovni generálnej cirkvi a seniorátov (ako aj internetové stránky) boli aj v slovenskom jazyku.
  • Žiadame, aby všetky podporné organizácie zriadené Generálnou cirkvou a s celocirkevnou pôsobnosťou boli otvorené veriacim oboch národnosti a tým pádom dvojjazyčné.

3. Poslanie a misia

„Choďte teda a získavajte mi učeníkov vo všetkých národoch …“ (Mt 28,19)
„Vy ste soľ zeme … Vy ste svetlo sveta. … Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je v nebesiach!“ (Mt 5, 13-16)

Iba vtedy, ak cirkev bude ústretová voči všetkým ľuďom, môže byť príkladom kresťanského spolužitia. Na poli misijnom cirkev musí byť otvorená aj slovenskej spoločnosti a používať viac slovenčinu a nesústreďovať sa iba na zachovávanie maďarskej kultúry a jazyka.

  • Preto požadujeme, aby v oblasti bohoslužieb cirkev bola dvojjazyčná. Aby všade, kde žijú reformovaní oboch národností, sa konali bohoslužby v oboch jazykoch. Zvlášť v mestách, ktoré sú misijným poľom, by sa malo evanjelium hlásať v obidvoch jazykoch. Aby cirkev zistila, kde žijú reformovaní s rôznymi jazykovými potrebami, poslúžia štatistiky zo sčítania obyvateľstva.
  • Požadujeme, aby deti a mládež boli vychovávané k viere vo všetkých zboroch v jazyku, aký vyberú rodičia (respektíve podľa toho, do akej školy prihlásia svoje deti).

Keď tieto veci požadujeme, s pokáním priznávame, že naša cirkev sa odklonila od svojho kresťanského poslania a reformačných zásad, lebo nie je otvorená k väčšinovej spoločnosti a k svojim vlastným členom sa často správa diskriminačne. Veríme, že proti kresťanskému riešeniu súčasnej situácie v cirkvi, ktoré požadujeme, nemôže žiadny kresťan nič namietať. Preto dúfame, že vedenie cirkvi si ho s kresťanským nadšením osvojí a bude konať. Lebo ešte vždy máme nádej, že Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku sa môže transformovať, aby mohla napĺňať svoje kresťanské poslania a byť príkladom okolitému svetu, tak ako to deklaruje vo svojej ústave.

Ak však biskup a vedenie cirkvi do 20 dní nebudú reagovať a nezvolajú Synodu, ktorá by riešila tieto záležitosti, budeme nútení hľadať iné spôsoby usporiadania reformovaného kresťanstva na Slovensku.

Protest reformovaných kresťanov proti pričleneniu RKCS k MRC
Podpísanú výzvu doručte odobne alebo poštou na: Marián Hamari, Vajkovce 2, 0443 43, p. Budimír
word_icon .doc dokument

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *