Obetujte kráľovnú

Som zakladateľom zborov v Kentwoode, štát Michigan, a ako toto píšem, neviem sa dočkať, kedy začneme s našimi nedeľnými bohoslužbami. V tú prvú nedeľu tam možno bude dav a možno tam žiaden dav nebude. Bez ohľadu na to, dôvod, prečo zakladáme nový zbor je jednoduchý: zasiahnuť a urobiť učeníkov nových ľudí.

Ako? To je dobrá otázka na opýtanie. Rozmanitosť v hocakom zbore môže skomplikovať veci. V hociktorú nedeľu môžu byť na bohoslužbách ľudia, ktorí tam dovtedy neboli. Môžu tam byť ale aj páry v strednom veku, ktoré budú mať dohromady vyše 100-ročnú skúsenosť s chodením do kostola v nedeľu. Po službách Božích sa nový návštevník môže opýtať farára, čo to znamená „pozvať Ježiša do svojho srdca“. Medzitým niekto môže čakať na to, aby sa opýtal, prečo sa neučíme viac po grécky a hebrejsky v kázni. Niektorí ľudia si prajú, aby sme viac času strávili rozprávaním o manželstve, zatiaľčo iní chcú počuť o peniazoch a ešte ďalší sa pýtajú ťažké otázky ohľadom starostlivosti o starnúcich rodičov.

Je ťažké zasiahnuť a učiť túto celú skupinu ľudí len počas jednej hodiny týždenne. Bolo by od nás múdre, ak by sme rozmýšľali nad ďalšími možnosťami.

Príliš dlho som si myslel, že nedeľné dopoludnie môže byť pohodlný vstupný bod do života cirkvi a poskytne dostatok pre efektívne robenie učeníkov z každého v publiku. Možno môže, možno nie. Nedeľné dopoludnie nemusí niesť všetku zodpovednosť. Čo by sa stalo, ak by sme obetovali kráľovnú? Som ochotný staviť neskorší štart nášho zboru na tvrdenie, že neskorší štart nás naučí ako využívať menšie skupinky efektívnejšie.

Budeme dôverovať tomu, že menšie skupinky znesú bremeno vyučovania ľudí vo veciach, ktoré ich najviac zaujímajú. Trpezlivosť na krátkej trati nás tiež môže povzbudiť k tomu, aby sme našli ďalšie príležitosti, ktoré nám pomôžu preklenúť medzeru medzi zaspaním a zúčastnením sa bohoslužieb. Pohostenie miestneho karnevalu alebo 5-kilometrový beh pre zábavu môže byť aj tak lepším spôsobom, ako stretnúť našich susedov. Ako sa naučíme používať ostatné figúrky dokopy, každá oblasť nášho zboru bude posilnená.

Na konci konferencie o zakladaní zborov sa náš tím rozhodol, že odložíme začiatok našich bohoslužieb. Začneme budovať náš nový zbor, avšak bez bohoslužieb. Podujali sme sa naučiť, ako zasiahnuť a vyučovať ľudí mimo bohoslužieb tak, aby keď ich začneme mať, aby sme vedeli, ako všetky figúrky spolupracujú najlepšie.

Dirk VanEyk
Rev. Dir VanEyk promoval na Calvin Theological Seminary
a prijal volanie z Brookside CRC, Grand Rapids, Michigan
aby založil Encounter Church v Kentwoode, Michigan.
V čase vyjdenia tohto článku, zbor už začal mať pravidelné
bohoslužby.
Z originálu preložil Pavol Gurbaľ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *