Svetový deň pamiatky obetí dopravných nehôd

Velební bratia farári, velebné sestry farárky.

Srdečne vás pozdravujeme z Úradu ekumenickej pastoračnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky s prianím, aby Pán Boh pridával na každý deň svojho pokoja a rozhojňoval Jeho požehnanie na vašej službe.
Aj tohto roku sa opäť obraciame na vás, s prosbou a zároveň ponukou pripojiť sa v 3. novembrovú nedeľu počas služieb Božích k spoločným modlitbám za rodiny dotknuté tragickými udalosťami na cestách.


3. novembrová nedeľa je na základe rezolúcie OSN č.60. z 26. októbra roku 2005 svetovým dňom pamiatky obetí dopravných nehôd. Dopravovanie rozličnými prostriedkami a formami do práce alebo za oddychom sa stalo neoddeliteľnou súčasťou života človeka.
Preto chceme poprosiť aj vás, aby ste podľa možností pripomínali ľuďom potrebu ohľaduplnosti, pokoja a tolerancie na cestách, v záujme vlastnej bezpečnosti ako aj bezpečnosti iných účastníkov cestnej premávky.
Každý zbytočne vyhasnutý ľudský život je pre nás výstrahou a pripomienkou, že tento človek mohol ešte žiť, byť medzi svojimi blízkymi, v kruhu rodiny. Takto nezmyselne prichádzajú rodiny o svojich otcov, mamy, deti, súrodencov, starých či krstných rodičov, priateľov. Údaje spracované na základe štatistiky – nižšie v dokumente. (Môžete pozrieť ako sa vyvíjala štatistika nehodovosti v oblasti kde pôsobíte a použiť len tú časť.)

Celoskovenská štatistika

Na cestách počas prvých 10 mesiacov tohto roka bolo 11 466 dopravných nehôd, čo je menej oproti roku predchádzajúcemu o 14.
Znamená to, že na našich cestách sa za jeden deň stane približne 37 dopravných nehôd.
Dopravné nehody s následkom na živote a zdraví predstavujú viac ako jednu tretinu dopravných nehôd. Usmrtených bolo na našich cestách 186 ľudí, je to menej o 18, no stále v prepočte môžeme
povedať, že každý druhý deň zahynú na našich cestách približne traja ľudia.
Najviac ľudí zahynulo vo veku 50- 59 rokov – 38 , nasledovali ľudia vo vekovej kategórii 40-49 rokov, ktorých zahynulo 33. 32 ľudí zahynulo v kategórii 30-39 rokov. No žiaľ vyhasli životy aj detí vo veku do troch piatich, desiatich rokov celkom to boli 4 deti a zahynulo aj 6 ľudí vo veku nad 70 rokov. V motorových vozidlách či už ako vodiči alebo spolujazdci zahynulo 108 osôb – o 29 menej
ako v roku predchádzajúcom. 21 osôb zahynulo na motocykloch – 5 menej a o život prišlo 13 cyklistov- o 5 menej. Zahynulo 43 chodcov, čo je o 8 viacej ako v roku 2017.
Ako hlavná príčina dopravných nehôd sa uvádza porušenie povinnosti vodiča a to v 5223 prípadoch čo je skoro polovica u všetkých nehôd.
Alkohol u vodiča zorával úlohu pri 1352 dopravných nehodách. Vodiči ktorí majú oprávnenie v platnosti do dvoch rokov od vydania zapríčinili v prvých 10 mesiacoch roka 1094 dopravných nehôd.
V roku 2007 – bol počet evidovaných vozidiel na Slovensku 1 989 824.
V roku 2017 – (nakoľko rok 2018 ešte nie je uzatvorený,) bolo na Slovensku evidovaných 3 077 648 vozidiel, čo predstavuje nárast evidencie o 1 087 824 vozidiel.

Každý deň polícia odhalí na cestách nezodpovedných vodičov, ktorí viedli vozidlo pod vplyvom alkoholu.
Vážme si svoj život. Vážme si životy druhých ľudí. Božie slovo nás pozýva k tomu, aby sme múdro nakladali so vzácnym časom, ktorý ešte máme, pokiaľ sme tu na zemi. Veď stačí okamih, na drobná nepozornosť a náš život sa môže skončiť, môžeme usmrtiť niekoho iného, či zapríčiniť sebe alebo niekomu druhému ťažké následky na zdraví.
Vodičov polícia opäť dôrazne vyzýva, že alkohol za volant nepatrí! Jazdou pod vplyvom alkoholu vodiči ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Bezpečná jazda si vyžaduje maximálnu sústredenosť. Opatrnosť a ostražitosť v cestnej premávke sú veľmi dôležité. Len vďaka nim možno predísť tragédiám a škodám na majetku.

Výňatok z policajných záznamov…..

Dňa 11.04.2018 o 06.05 hod. v katastri mesta Rimavská Sobota – časť Sabová na ceste č. II/531 na chránenom železničnom priecestí so svetelnou a zvukovou signalizáciou došlo k dopravnej nehode medzi motorovým vozidlom zn. Škoda Octavia, ktoré viedol 30 ročný vodič a osobným vlakom, ktorý viedol 47 ročný rušňovodič. Vodič vozidla zn. Škoda Octavia jazdiaci od obce Rimavské Janovce smerom na mesto Rimavská Sobota nerešpektoval výstražnú svetelnú a zvukovú signalizáciu priecestného zabezpečovacieho zariadenia, vošiel na železničné priecestie v čase keď v smere od mesta Rimavská Sobota prichádzal vlak, ktorý ľavou bočnou stranou zachytil prednú časť vozidla. Po zrážke vozidlo odhodilo mimo cestu, k vykoľajeniu vlaku nedošlo. Pri nehode utrpeli vodič vozidla zn. Škoda Octavia a jeho 25 ročná spolujazdkyňa zranenia, ktorým na mieste podľahli a 30 ročná spolujazdkyňa utrpela zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahla. Na mŕtvolách
bude vykonaná pitva. Ďalšie spolujazdkyne z vozidla zn. Škoda Octavia vo veku 25 a 45 rokov utrpeli ľahké zranenia.

K pietnej spomienke….

Posledné nedele v cirkevnom roku nás upozorňujú na potrebu bdenia a očakávania. Ako kresťania čakáme na večnosť, v ktorú veríme, čakáme na koniec tohto sveta. Čakáme na ten posledný deň, ktorý, ako Božie slovo hovorí, príde ako zlodej v noci, čiže nečakane.
Každopádne kedykoľvek môže nastať ten náš osobný koniec, veď sotva krok je medzi nami a smrťou. To si uvedomujeme aj pri spomienke na obete dopravných nehôd.

Básnik Michal Quoist vyjadril kresťanskú nádej vo večnosť veľmi jasnými slovami. Napísal: „Kde sú mŕtvi? Mŕtvych niet. Sú iba živí. Živí na tejto strane hranice, živí na tej druhej strane
hranice. A čo je smrť? Okamih. Bod prechodu. Vstup do večnosti.“

Smrť nie je koncom. Aj slovo „zosnulí“ nám pripomína, že oni iba akoby „zaspali“. Po smrti predsa ide o pokračovanie života na novej úrovni. Ale je dôležité, či to pokračovanie bude
večný život s Bohom alebo večnosť bez Boha. Počiatočný ani konečný dátum pozemského života si neurčujeme sami. Ale to, ako prežijeme svoj život, čím bude naplnený náš životný príbeh, v mnohom záleží na nás. A na nás okrem iného záleží aj to, či svoj život spojíme s Pánom Ježišom Kristom, alebo nie. Lebo jedine vzťah k Nemu rozhoduje o našej budúcnosti. Tak teda ten Boží čas milosti dobre využime!
Dnes ešte máme čas na pokánie i na zmenu návykov pri šoférovaní, ešte máme čas na hľadanie Boha, na posvätenie života i čas na prípravu na večnosť. Vo večnosti, tak veríme, sa znovu stretneme aj s tými, ktorí nás tam už predišli, ale predovšetkým sa tam stretneme s naším Vykupiteľom. Kiež je nám táto viera istotou i potešením aj pri spomienke na všetkých, ktorí zahynuli pri dopravných nehodách.

Modlitba pri príležitosti Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd

Svätý Bože, nebeský Otče, Ty si Pánom života i smrti. Daroval si nám život, ale my nevieme, ako a kedy skončí. Mnoho ľudí zomiera náhle, predčasne a nečakane a my práve dnes s vďačnosťou myslíme na tých, ktorí tragicky zahynuli pri dopravných nehodách. Niektorí
zomreli svojou vinou, niektorí nevinne. Všetci mali svoje plány, užívali si život, prežívali vzťahy lásky vo svojich rodinách, prežívali svoje radosti i starosti, ale zrazu- bez rozlúčky-museli opustiť to, čo milovali. Ďakujeme za ich lásku i za všetko, čo od nich prijali ich blízki.

Ich náhla smrť spôsobila veľkú bolesť a zármutok a preto prosíme za pozostalé rodiny- poteš a posilni ich, buď im pomocou a oporou. Nahraď im svojou prítomnosťou a svojim pokojom stratu, ktorá bude ešte dlho bolieť. Prosíme uzdrav ich ubolené duše, ale uzdravuj aj tých, ktorí utrpeli pri dopravných nehodách rôzne zranenia. Prosíme ťa, vypočuj nás. Zhliadni vo svojej dobrote na nás, ochraňuj a sprevádzaj nás a dopraj nám šťastný návrat z našich ciest.
Utvrď nás- vodičov- v presvedčení, že i pri jazde musíme zachovávať zákon lásky k blížnemu a brať ohľad na ostatných ľudí. Chráň nás pred vystatovaním sa na ceste a pred nemiernou
rýchlosťou v jazde. Aj za volantom, aj ako chodci či cyklisti, si chceme stále uvedomovať zodpovednosť za vlastný život aj za život blížnych. Ďakujeme za všetkých tých, ktorí sú pripravení rýchlo a profesionálne pri nehodách zasahovať. Dokázali už nejeden boj so smrťou vyhrať, ale nie vždy je to možné. Preto myslíme na to, že aj nám sa môže stať nečakaná nehoda a musíme byť pripravení aj na svoju smrť. A keď budeme musieť aj my prejsť cestou smrti do večnosti, daj aby sme zomierali vo viere v Teba vediac, že ani smrť nás nemôže odlúčiť od lásky Božej v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi. Nech sa deje pri nás i pri našich tragicky zosnulých Tvoja svätá vôľa. Amen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *