Stanovisko seniorátnej rady Ondavsko – hornádskeho seniorátu Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku k aktuálnej situácii v Slovenskej republike

K súčasnej situácii v našej krajine sa chceme vyjadriť na základe Písma Svätého. Inšpiráciu vidíme u starozákonných prorokov, ktorí sa často kriticky vyjadrovali k nespravodivosti v živote spoločnosti. Jeden z nich, prorok Ámos, žil v dobe, keď v Izraeli vládla nespravodlivosť, bežný človek bol oberaný o zaslúžené plody svojej práce. V krajine sa rozmohlo úplatkárstvo, ľudia konajúci spravodlivo, mali kvôli tomu problémy. V starozákonnej dobe sa krajina spravovala v tzv. bránach. Ľudia, ktorí sedeli v „bránach“, boli ľudia, ktorí mali moc rozhodovať a zasadzovať sa o spravodlivosť. Bežný človek sa však práva v „bránach“, t.j. na rôznych úradoch, či inštitúciách, nedočkal, bol od práva odtlačený. Rozhodovali kontakty, postavenie, bohatstvo. Po opise stavu krajiny prorok Ámos veľmi naliehavo obyvateľov krajiny vyzýva:

„Hľadajte dobro, a nie zlo, aby ste mohli žiť, a tak Hospodin, Boh mocností, bude s vami, ako ste hovorili. Zlo majte v nenávisti, milujte dobro a uplatňujte právo v bráne. Azda sa zmiluje Hospodin, Boh mocností, nad zvyškom Jozefovým.“ (Am 5, 14 – 15)

To je radikálna výzva. Nenávidieť nie človeka, ale nenávidieť zlo, milovať dobro a uplatňovať právo v „bráne“. Žiaľ, kráľovstvo Severného Izraela Ámosovo proroctvo neakceptovalo a o niekoľko desaťročí toto kráľovstvo definitívne zaniklo.

Prenesme sa teraz do našej vlasti. Trápi nás veľká miera korupcie a nespravodlivosti. Na všetkých úrovniach. Mnohí ľudia majú skúsenosť, že keď sa vyjadria na svojom pracovisku k nejakej nespravodlivosti, tak za to čelia problémom. Kto má pranierovať nespravodlivosť v krajine? Ľudia, ktorí sú zamestnancami štátu to môžu robiť len veľmi ťažko. Veľmi ťažko sa poukazuje na nespravodlivosť nadriadených, ktorí majú v rukách moc. V našej krajine, po zlyhaní cirkvi v období Slovenského štátu, sa považuje za správne, aby sa cirkvi ku politike nevyjadrovali a venovali sa len duchovnému svetu.

Kto má však potom v demokratickej spoločnosti poukazovať na prešľapy mocných, na korupciu? Sú to práve nezávislé médiá. Demokratická spoločnosť by si mala vážiť investigatívnych novinárov, ktorí poukazujú na nespravodlivosť, na korupciu. Slobodné a nezávislé médiá umožňujú kontrolu vládnej moci. Za posledných 30 rokov médiá u nás odhalili závažné kauzy každej jednej vlády. Človek je tvor hriešny. Moc našu hriešnosť ešte umocňuje. Preto ten, kto je pri moci, musí byť kontrolovaný. Pri kontrole majú nezastupiteľné miesto investigatívni novinári. Chceme im vyjadriť naše uznanie a rešpekt.

Spravodlivosť sa nenastolí jednoducho zmenou vlády. Spravodlivosť sa môže nastoliť aj tlakom verejnosti, ktorá bude od všetkých politikov žiadať čestnosť a transparentnosť. Ten verejný tlak na čestnosť a slušnosť pomáhajú vytvárať aj slobodné médiá. Svoju úlohu pri presadzovaní práva a spravodlivosti však majú aj kresťania. Majú byť soľou zeme a svetlom sveta. Takže k tomu vás, bratia a sestry, vyzývame. Konajme vo svojich životoch vždy spravodlivo.

Prijaté elektronickým hlasovaním dňa 21. marca 2018.

Juraj Brecko, senior
Ján Janovčík , seniorátny kurátor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *